გაკვეთილის გეგმები

                                                         მათემატიკა III კლასი


გაკვეთილის  გეგმა   # 1

მასწავლებლის  სახელი , გვარი  :   ვერიკო ფოცხვერაშვილი

პირადი  ნომერი :  21001023426

საგანი :  მათემატიკა

სწავლებლის   საფეხური /კლასი  Iსაფეხური./  III  კლასი

მოსწავლეთა   რაოდენობა :  9

გაკვეთილის   თემა :    გამეორება

გაკვეთილის მიზანი : gaimeoron ganvlili masala. im mniSvnelovani sakiTxebis gameoreba da ganmtkiceba, rac iswavles.

kavSiri esg-sTan:  maT. III.3. maT. III.6. maT. III.7. maT. III.8.

გაკვეთილის  თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:

გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს მათემატიკის მეორე კლასის საგნობრივი პროგრამიდან, მისაღწევი შედეგი გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეტილის მიზანი კი შეესაბამება ესგ-ის საგნობრივი პროგრამის შედეგებსა და ინდიკატორებს.

თემა სრულიად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.

 

 

 

N

 

აქტივობის  მიზანი  და  აღწერა

 

გამოყენებული   

მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების

ფორმა/ფორმები

სასწავლო რესურსები

(დაასაბუთეთ  შინაარსობრივი რესურსების  მიზანშეწონილება სასწავლო  მიზანთან  მიმართებით)

 

დრო (წთ)

1

აქტივობა :    საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.

აქტივობის მიზანი : გაკვეთილის თემის, მიზნის და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა, ქცევის წესების შეხსენება.

აქტივობის აღწერა  მოსწავლეები აღნიშნავენ თუ როგორი გაკვეთილი სურთ რომ გამოვიდეს.  ასევე დაფაზე გაკრული მაქვს გაკვეთილის თემა, მიზანი, ვახსენებ მოსწავლეებს კლასში მოქცევის წესებს, რომელიც თვალსაჩინო ადგილზე არის გაკრული. ასევე მოვახდენ შეფასების კრიტერიუმების განხილვას.

 

 

 

      კითხვა- პასუხი

 

  საერთო საკლასო

შეფასების რუბრიკები,

გაკვეთილის მიზნები   და შეფასების რუბრიკები  დაწერილია ფლიფჩარტზე.

თემისა და მიზნის გაცნობით მოსწავლეებს ეცოდინებათ   რაზე  ისაუბრებენ  მიმდინარე  გაკვეთილზე, შეფასების რუბრიკები  დაეხმარება   იცოდნენ რის მიხედვით შეაფასებს  მათ მასწავლებელი.

 

 

 3 წთ

2

აქტივობა :  წინარე ცოდნის გააქტიურება   საშინაო დავალების განხილვით.

მიზანი : საშინაო დავალების განხილვის პარალელურად   მოსწავლეები შეძლებენ წინარე ცოდნის გააქტიურებას.

აქტივობის აღწერა : მოსწავლეებთან ერთად ვახდენ საშინაო დავალების განხილვას  მოსწავლეები სპეციალური ბარათების საშუალებით აღნიშნავენ სწორ და მცდარ პასუხებს. მცდარი პასუხის შემთხვევაში ხდება განხილვა თუ როგორ უნდა მოეხდინა მისი შესრულება.

 

 

   კითხვა- პასუხი

 

საერთო საკლასო

 

გამოსაძახებელი ჩხირები. დავალების რვეულები.

კითხვებზე პასუხების გაცემა  მოსწავლეებს დაეხმარება წინარე ცოდნის გახსენებაში.

აღძრავს ცნობისმოყვარეობასა და ინტერესს.

 6 წთ.

3

აქტივობა:  ვარჯიშობთ გამრავლების ცხრილზე

აქტივობის მიზანი: moswavleebi ამტკიცებენ ნასწავლი მასალის განმეორებას

აქტივობის აღწერა  moswavleebi varjiSoben gamravlebis cxrilze. bavSvebi წინასწარ გამზადებულ ცხრილში akeTeben გამრავლების მაგალითებს.

 

 

კითხვა-პასუხი

საერთო საკლასო

დაფა, ცარცი, წინასწარ გამზადებული ცხრილი, მარკერი

5 წთ

4

აქტივობა  :   სახელმძღვანელოში მუშაობა

აქტივობის მიზანი : ნასწავლი მასალის გახსენება

აქტივობის აღწერა : ვახსენებ მოსწავლეებს ნასწავლ თემას და მასთთან ერთად ვახდენ სახელმძღვანელოში არსებული სავარჯიშოს შესრულებას

კითხვა - პასუხი

საერთო საკლასო

სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი,

 15 წთ.

4

აქტივობა : საშინაო  დავალების  მიცემა

აქტივობის მიზანი : ახალი  მასალის  განმტკიცება

აქტივობის აღწერა :  წინასწარ დაფაზე მაქვს დაწერილი თუ რომელი სავრჯიშო უნდა შეასრულონ დავალებად

 

 

საერთო საკლასო

სახელმძღვანელო, კალმები

 3 წთ.

5.

აქტივობა:   გაკვეთილის შეჯამება- შეფასება

აქტივობის მიზანი: მოსწავლეების ძლიერი და სუსტი მხარეების დანახვა და ეფექტური უკუკავშირის მიწოდება.რა ისწავლეს მოსწავლეებმა, როგორი იყო გაკვეტილი და ხომ არაფერი იყო გაუგებარი.

აქტივობის აღწერა :   მასწავლებელი უკუკავშირით აფასებს მოსწავლეებს და თითოეულს აძლევს განმავითარებელ შეფასებას ასაჩუქრებს მათ აქტიურობის შესაბამისი სტიკერებით.

განმავითარებელი კომენტარი

მთელი კლასი. ინდივიდუალური

 სტიკერები

3 წთ

გაკვეთილის    ბოლოს    მისაღწევი    შედეგები   : მოსწავლეები gaimeorებეn ganvlil masala. და მოხდება  im mniSvnelovani sakiTxebis gameoreba da ganmtkiceba, rac iswavles.

 

 

 

 

გაკვეთილის შეფასების რუბრიკა

 

კრიტერიუმები

სხვადასხვა საგნების ან მათი გამოსახულებების მეშვეობით ასრულებს გამრავლებისა და გაყოფის ოპერაციებს, ასაბუთებს ან ადგენს მოქმედების შედეგს

saswavlo masalas warmatebiT gaarTva Tavi

saWiroebs damatebiT damoukidebel muSaobas unar􀄃Cvevebis gawafvisaTvis.

saWiroebs Semdgom mecadineobas imave sakiTxze maswavleblis xelmZRvanelobiT.

Ø  ამოცანის პირობის

Ø  მიხედვით განსაზღვრავს, თუ რა

Ø  არის მოცემული და რა

Ø  არის საძებნი;

Ø   

წარმატებით ართმევს თავს

ვერ ახერხებს სრულყოფილად, საჭიროებს დახმარებას

საერთოდ ვერ ახერხებს, ჭირდება ხშირი დახმარება

იხსენებს ნასწავლს და აკავშირებს არსებულ მოქმედებებში

 

მუშაობს დამოუკიდებლად

საჭიროებს ნაწილობრივ დახმარებას

ჭირდება თანაკლასელებისა და მასწავლებლის დახმარება

 

ხელმოწერა :                                           

თარიღი :  

 


სსიპ თერჯოლის მუნიციპალიტეტის ალისუბნის თემის  N1 საჯარო სკოლის

მასწავლებლის მიერ ჩატარებული

 

გაკვეთილის რეფლექსია

 

გაკვეთილი ჩაატარა მასწავლებელმა:  ვერიკო ფოცხვერაშვილმა

გაკვეთილის ჩატარების თარიღი: 28.05.2021 წელი

საგანი: მათემატიკა

   კლასი  III

 

ü თემა:  გამეორება

 

მიზანი: gaimeoron ganvlili masala. im mniSvnelovani sakiTxebis gameoreba da ganmtkiceba, rac iswavles.

 

ü იქნა თუ არა მიღწეული მიზანი? გაკვეთილზე მიზანი მიღწეული იქნა. მოსწავლეებმა გაიხსენეს ნასწავლი მასალა მოახდინეს ნასწავლის განმტკიცება.  განიმტკიცეს ის ცოდნა, რომელიც დაგროვილი ჰქონდათ  შესწავლილ საკითხებთან დაკავშირებით.

 

ü რა უნარები განუვითარა მოსწავლეებს გაკვეთილზე გამოყენებულმა აქტივობებმა? გაკვეთილზე  გამოყენებულმა აქტივობებმა მოსწავლეებს განუვითარა მაღალი დონის  სააზროვნო უნარები, ისინი აქტიურად იყვნენ ჩართული კვლევა-ძიებისა და დამოუკიდებლად მუშაობაში. მსჯელობის საშუალებით ახდენდნენ პრობლემის გადაჭრას.

ü რა გავლენა მოახდინა მოსწავლეებზე გამოყენებულმა მეთოდებმა/სტრატეგიებმა? გაკვეთილზე გამოყენებულმა მეთოდებმა მოსწავლეებში გამოიწვია ინტერესი, ისინი აქტიურად ჩაებნენ საგაკვეთილო პროცესში ცდილობდნენ კითხვებზე სრულყოფილი და ამომწურავი პასუხების გაცემას.

 

ü რომელი აქტივობები წარიმართა გეგმის შესაბამისად? გაკვეთილზე გეგმის სესაბამისად მოხდა შემდეგი აქტივობების წარმართვა: 1. საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.

 2. წინარე ცოდნის გააქტიურება   საშინაო დავალების განხილვით.                                                                         3. ვარჯიშობთ გამრავლების ცხრილზე.                                                                                                                           4. სახელმძღვანელოში მუშაობა.                                                                                                                                                   5. საშინაო  დავალების  მიცემა.                                                                                                                                            6. გაკვეთილის შეჯამება- შეფასება

 

ü რომელი აქტივობა ვერ განხორციელდა და რატომ? გაკვეთილზე ყველა აქტივობის განხორციელება მოხდა. არ ქონია ადგილი რომელიმე აქტივობის გამოტოვებას ან გადაადგილებას.

ü რომელ  კომპონენტში იყო გაკვეთილი ყველაზე წარმატებული და რატომ? მოსწავლედები ყველაზე წარმატებული იყვნენ მესამე აქტივობის შესრულების დროს. მათ აქტიურად მოახდინეს ჩართვა თამაშში და მოახდინეს თავიანთი ცოდნის  უმაღლეს დონეზე დაფიქსირება

ü რა საჭიროებს გაუმჯობესებას და რატომ? ვფიქრობ გაუმჯობესება უნდა მოხდეს მოსწავლეთა მეტი სითამამის გამოვლენის მხრივ, არ უნდა ფლობდნენ შიშსს უცხო პიროვნების მიმართ და მიუხედავად იმისა რომ იციან პასუხი არ უნდა ქონდეთ მათ  ხათრიანობის განცდა.

 

ü რას გავითვალისწინებ მომავალში მსგავსი გაკვეთილის მომზადებისას და ჩატარებისას? მომავალში მსგავსი გაკვეთილის დაგეგმვის დროს გავითვალისწინებ ერთ-ერთ აქტივობად გამოვიყენო კომპიუტერთან მუშაობა, რადგან მოსწავლეები სრულყოფილად უნდა ფლობდნენ ტექნიკას, უნდა ახერხებდნენ მათემატიკური კომბინაციების შესრულებას.   მოვახდინო აქტიური და პასიური მოსწავლეების მუშაობაში ვიპოვო  ისეთი რარაც რაც დიდ მოტივაციას გამოიწვევს მათში.

 

დამატებითი კომენტარი   მიზნის შესაბამისად  დაგეგმილმა და განხორციელებულმა აქტივობებმა მიმიყვანა  სასურველ  შედეგამდე. მოსწავლეებმა განიმტკიცეს ის ცოდნა, რომელიც  დაგროვილი ჰქონდათ  შესწავლილი საკითხების ირგვლივ და ადვილად აითვისეს მასალა. ხარვეზის გამოსწორების მიზნით მომავალში  შევეცდები,  ჩემ მიერ გაცემული უკუკავშირი  იყოს კონკრეტული ამა თუ იმ საკითხის ირგვლივ, აგრეთვე ყურადღებას გავამახვილებ მოსწავლეებში თვითშეფასებისა და  ურთიერთშეფასების უნარების განვითარებაზე  მათ ასაკობრივ ზრდასთან ერთად.  

ვფიქრობ, ყოველივე ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინება ჩემს პედაგოგიურ პრაქტიკას უფრო სრულყოფილს გახდის. 

 

 

მასწავლებელი: ვერიკო ფოცხვერაშვილი

ხელმოწერა: ვ. ფოცხვერაშვილი

თარიღი: 28.05.2021 წელი



ბუნება III კლასი


გაკვეთილის  გეგმა   # 2

მასწავლებლის  სახელი , გვარი  :   ვერიკო ფოცხვერაშვილი

პირადი  ნომერი :  21001023426

საგანი :  ბუნება

სწავლებლის   საფეხური /კლასი  Iსაფეხური./  III  კლასი

მოსწავლეთა   რაოდენობა :  9

გაკვეთილის   თემა :    ბგერის გავრცელება

გაკვეთილის მიზანი : moswavleebma SeZlon martivi cdebiT gamoikvlion bgeris gavrceleba sxvadasxva garemoSi.

kavSiri esg-sTan:  ბუნ. III.5. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ბგერის წარმოქმნისა და გავრცელების აღწერა.

გაკვეთილის  თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:

გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს ბუნების მესამე  კლასის საგნობრივი პროგრამიდან, მისაღწევი შედეგი გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის მიზანი კი შეესაბამება ესგ-ის საგნობრივი პროგრამის შედეგებსა და ინდიკატორებს.

თემა სრულიად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.

 

 

 

N

 

აქტივობის  მიზანი  და  აღწერა

 

გამოყენებული   

მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების

ფორმა/ფორმები

სასწავლო რესურსები

(დაასაბუთეთ  შინაარსობრივი რესურსების  მიზანშეწონილება სასწავლო  მიზანთან  მიმართებით)

 

დრო (წთ)

1

აქტივობა :    საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.

აქტივობის მიზანი : გაკვეთილის თემის, მიზნის და შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა, ქცევის წესების შეხსენება.

აქტივობის აღწერა  მოსწავლეები აღნიშნავენ თუ როგორი გაკვეთილი სურთ რომ გამოვიდეს.  ასევე დაფაზე გაკრული მაქვს გაკვეთილის თემა, მიზანი, ვახსენებ მოსწავლეებს კლასში მოქცევის წესებს, რომელიც თვალსაჩინო ადგილზე არის გაკრული. ასევე მოვახდენ შეფასების კრიტერიუმების განხილვას.

 

 

 

      კითხვა- პასუხი

 

  საერთო საკლასო

შეფასების რუბრიკები,

გაკვეთილის მიზნები   და შეფასების რუბრიკები  დაწერილია ფლიფჩარტზე.

თემისა და მიზნის გაცნობით მოსწავლეებს ეცოდინებათ   რაზე  ისაუბრებენ  მიმდინარე  გაკვეთილზე, შეფასების რუბრიკები  დაეხმარება   იცოდნენ რის მიხედვით შეაფასებს  მათ მასწავლებელი.

 

 

 3 წთ

2

აქტივობა :  winare codnis gaaqtiureba – TamaSi `gamovicnoT xmebi~

მიზანი : TamaSis miznidan gamomdinare, maswavlebelma unda daabalansos maRali da dabali, Zlieri da susti bgerebi.

აქტივობის აღწერა : SeTavazT moswavleebs TamaSi pirobiTi saxelwodebiT `gamovicnoT xmebi~. sTxoveT moswavleebs, daxuWon Tvalebi, moisminon da kargad daixsomon yvelaferi, rasac moismenen. maswavlebeli am dros `qmnis~ xmebs winaswar momzadebuli sagnebidan (furclebis Sriali, zaris darekva, stvena, dafaze an merxze xelis dartyma, kamertonis dartyma, savarcxelze fanqris gadatareba, CurCuli da yvirili, fexakrefiT da mZime nabijiT gavla da a.S. )

 

 

   კითხვა- პასუხი

 

საერთო საკლასო

 

ფურცლების გროვა, პატარა ზარი,სასტვენი, სავარცხელი

 9 წთ.

3

აქტივობა:  praqtikuli samuSao – bgeris wyaros Seqmna

აქტივობის მიზანი: moswavleebi ახდენენ ძლიერი და სუსტი ბგერების განსხვავებას

აქტივობის აღწერა :  ajgufeb klass da TiToeul jgufs aZlevs winaswar momzadebul fexsacmlis yuTs, romelzec unda wamoacvan an gadaWimon sxvadasxva sisqis mqone rezinis zonrebi. Txov moswavleebs, saCvenebeli TiTi saTiTaod gamohkran rezinebs da erTmaneTs Seadaron miRebuli bgerebi.  Semdeg Txov jgufebs, rezinebi yuTze ganalagon dablidan maRali bgeris gamocemis mimarTulebiT. – ras gagonebT xelsawyo, romelic Tqven SeqmeniT? შემდეგ gamoaqvs simebiani musikaluri instrumenti  da asmenineb bgerebs, romlebsac TiToeuli simi gamoscems. moswavleebi unda daakvirdnen, ra masalisgan aris Seqmnili simebi, ra gansxvavebaa simebis sisqesa da maT mier gamocemul bgerebs Soris. Seadaron musikalur instruments TavianTi Seqmnili da gaavlon paralelebi maT Soris bgerebis gamocemis mxriv

 

კითხვა-პასუხი

საერთო საკლასო

ყუთი,  სხვადასხვა სისქის რეზინის ზონრები, სიმებიანი მუსიკის ინსტრუმენტი

10  წთ

4

აქტივობა:   gakveTilis Sejameba

აქტივობის მიზანი : მოსწავლეებმა მოახდინონ ბგერების სიძლიერის მიხედვით დაჯგუფება

აქტივობის აღწერა : klass yofs jgufebad da urigebs baraTs, romelzec mocemulia cxrilebi. jgufebma unda Seasrulon Semdegi davaleba. baraTze naCvenebia, rom bgerebi, romelTac cxovelebi gamoscemen, sxvadasxva siZlierisaa. futkari susti bgerebiT bzuis, katis knavili saSualo siZlierisaa. ZaRlis yefa ufro Zlieria, vidre katis. daTvi Zalian Zlieri xmiT bRavis. maswavlebeli sTxovs moswavleebs, cxrilSi Caxaton sxva cxovelebi da ganalagon isini xmis siZlieris mixedviT Sesabamis ujrebSi. bavSvebi Semdegnairad msjeloben: magaliTad, Zroxis zmuili ufro sustia, vidre daTvis bRavili, magram Txis kikinze Zlieria. e.i. Zroxa SeiZleba CavweroT an CavxatoT ZaRlis gverdiT.

კითხვა - პასუხი

საერთო საკლასო

სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, ცხრილი

 5 წთ.

4

აქტივობა : გაკვეთილის Sefaseba

აქტივობის მიზანი : თუ როგორ მოხდა  მოსწავლეთა მიერ საგაკვეთილო პროცესის გაგება

აქტივობის აღწერა :  Txov moswavleebs, taSis Semokvris siZlieriT daadasturon, rogor gaiges gakveTilis Tema: Zlieri Semokvra niSnavs, rom yvelaferi gasagebia, dabali siZlieriT Semokvra – darCaT gaurkveveli sakiTxebi, xolo arSemokvra – ver gaiges.

თვითშეფასება

საერთო საკლასო

 

 3 წთ.

5.

აქტივობა: saSinao davaleba

აქტივობის მიზანი :

აქტივობის აღწერა : moswavleebma unda Seasrulon `ifiqre~ da me-4 savarjiSo

 

საერთო საკლაო

 

2 წთ

6.

აქტივობა:   მოსწავლეთა  შეფასება

აქტივობის მიზანი: მოსწავლეების ძლიერი და სუსტი მხარეების დანახვა და ეფექტური უკუკავშირის მიწოდება.რა ისწავლეს მოსწავლეებმა, როგორი იყო გაკვეთილი და ხომ არაფერი იყო გაუგებარი.

აქტივობის აღწერა :   მასწავლებელი უკუკავშირით აფასებს მოსწავლეებს და თითოეულს აძლევს განმავითარებელ შეფასებას ასაჩუქრებს მათ აქტიურობის შესაბამისი სტიკერებით.

განმავითარებელი კომენტარი

მთელი კლასი. ინდივიდუალური

 სტიკერები

3 წთ

გაკვეთილის    ბოლოს    მისაღწევი    შედეგები   : moswavleebma SeZlon martivi cdebiT gamoikvlion bgeris gavrceleba sxvadasxva garemoSi.

 

 

გაკვეთილის შეფასების რუბრიკა

 

კრიტერიუმები

აბალანსებს ძლიერ და სუსტ ბგერებს

saswavlo masalas warmatebiT gaarTva Tavi

saWiroebs damatebiT damoukidebel muSaobas unar􀄃Cvevebis gawafvisaTvis.

saWiroebs Semdgom mecadineobas imave sakiTxze maswavleblis xelmZRvanelobiT.

Ø  გამოიცნობს ძლიერ და სუსტ ბგერებს

წარმატებით ართმევს თავს

ვერ ახერხებს სრულყოფილად, საჭიროებს დახმარებას

საერთოდ ვერ ახერხებს, ჭირდება ხშირი დახმარება

შეუძლია დააჯგუფოს ძლერი და სუსტი ბგერების გადმომცემი საგნები

მუშაობს დამოუკიდებლად

საჭიროებს ნაწილობრივ დახმარებას

ჭირდება თანაკლასელებისა და მასწავლებლის დახმარება

 

 

ხელმოწერა :                                           

თარიღი :  

 

სსიპ თერჯოლის მუნიციპალიტეტის ალისუბნის თემის  N1 საჯარო სკოლის

მასწავლებლის მიერ ჩატარებული

 

გაკვეთილის რეფლექსია

 

გაკვეთილი ჩაატარა მასწავლებელმა:  ვერიკო ფოცხვერაშვილმა

გაკვეთილის ჩატარების თარიღი: 31.05.2021 წელი

საგანი: ბუნება

   კლასი  III

   თემა:  ბგერის გავრცელება

 

მიზანი: moswavleebma SeZlon martivi cdebiT gamoikvlion bgeris gavrceleba sxvadasxva garemoSi.

 

ü იქნა თუ არა მიღწეული მიზანი? გაკვეთილზე მიზანი მიღწეული იქნა. მოსწავლეებმა ცდების საშუალებით შეძლეს გამოეკვლიათ როგორ ხდება ბგერის გავრცელება სხვადასხვა გარემოში.

 

ü რა უნარები განუვითარა მოსწავლეებს გაკვეთილზე გამოყენებულმა აქტივობებმა? გაკვეთილზე  გამოყენებულმა აქტივობებმა მოსწავლეებს განუვითარა მაღალი დონის  სააზროვნო უნარები, ისინი აქტიურად იყვნენ ჩართული ცდების ჩატარებასა  და დამოუკიდებლად მუშაობაში. მსჯელობის საშუალებით ახდენდნენ პრობლემის გადაჭრთუ როგორ ხდება ბგერის გავრცელება.

ü რა გავლენა მოახდინა მოსწავლეებზე გამოყენებულმა მეთოდებმა/სტრატეგიებმა? გაკვეთილზე გამოყენებულმა მეთოდებმა მოსწავლეებში გამოიწვია ინტერესი, ისინი აქტიურად ჩაებნენ საგაკვეთილო პროცესში ცდილობდნენ კითხვებზე სრულყოფილი და ამომწურავი პასუხების გაცემას.

 

ü რომელი აქტივობები წარიმართა გეგმის შესაბამისად? გაკვეთილზე გეგმის შესაბამისად მოხდა შემდეგი აქტივობების წარმართვა:

1. საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.

2. winare codnis gaaqtiureba – TamaSi `gamovicnoT xmebi~

3. praqtikuli samuSao – bgeris wyaros Seqmna

4. gakveTilis Sejameba

5. გაკვეთილის Sefaseba                                                                                                                                                        6. საშინაო  დავალების  მიცემა.                                                                                                                                            7. მოსწავლეთა  შეფასება.

 

ü რომელი აქტივობა ვერ განხორციელდა და რატომ? გაკვეთილზე ყველა აქტივობის განხორციელება მოხდა. არ ქონია ადგილი რომელიმე აქტივობის გამოტოვებას ან გადაადგილებას.

ü რომელ  კომპონენტში იყო გაკვეთილი ყველაზე წარმატებული და რატომ? მოსწავლეები ყველაზე წარმატებული იყვნენ მეორე აქტივობის, winare codnis gaaqtiureba – TamaSi `gamovicnoT xmebi~, შესრულების დროს. მათ აქტიურად მოახდინეს ჩართვა თამაშში და მოახდინეს თავიანთი ცოდნის  დაფიქსირება

ü რა საჭიროებს გაუმჯობესებას და რატომ? ვფიქრობ გაუმჯობესება უნდა მოხდეს მოსწავლეთა მეტი სითამამის გამოვლენის მხრივ, ცდის დამოუკიდებლად შესრულების დროს არ უნდა ქონდეთ განცდა იმისა, რომ მათი ნაშრომი არ გამოვა ისეთი, როგორიც საჭიროა.

 

ü რას გავითვალისწინებ მომავალში მსგავსი გაკვეთილის მომზადებისას და ჩატარებისას? მომავალში მსგავსი გაკვეთილის დაგეგმვის დროს გავითვალისწინებ ერთ-ერთ აქტივობად გამოვიყენო კომპიუტერთან მუშაობა, წინასწარ დავავალებ მოსწავლეებს მოიძიონ სხვადასხვა ხმები და შემდეგ მოასმენინონ თანაკლასელებს. ამით ვფიქრობ რომ უფრო მოვახდინო აქტიური და პასიური მოსწავლეების მუშაობაში ვიპოვო  ისეთი რაღაც რაც დიდ მოტივაციას გამოიწვევს მათში.

 

დამატებითი კომენტარი   მიზნის შესაბამისად  დაგეგმილმა და განხორციელებულმა აქტივობებმა მიმიყვანა  სასურველ  შედეგამდე. მოსწავლეებმა განიმტკიცეს ის ცოდნა, რომელიც  დაგროვილი ჰქონდათ  შესწავლილი საკითხების ირგვლივ და ადვილად აითვისეს მასალა. ხარვეზის გამოსწორების მიზნით მომავალში  შევეცდები,  ჩემ მიერ გაცემული უკუკავშირი  იყოს კონკრეტული ამა თუ იმ საკითხის ირგვლივ, აგრეთვე ყურადღებას გავამახვილებ მოსწავლეებში თვითშეფასებისა და  ურთიერთშეფასების უნარების განვითარებაზე  მათ ასაკობრივ ზრდასთან ერთად.  

ვფიქრობ, ყოველივე ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინება ჩემს პედაგოგიურ პრაქტიკას უფრო სრულყოფილს გახდის. 

 

 

მასწავლებელი: ვერიკო ფოცხვერაშვილი

ხელმოწერა: ვ. ფოცხვერაშვილი

თარიღი: 01.06.2021 წელი


Комментариев нет:

Отправить комментарий

სერთიფიკატები